Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 26 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Maria, Marcelina, Marzena
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Jaką papę wybrać na poszczególne rodzaje dachu?


Tagi: papa

Jaką papę wybrać na poszczególne rodzaje dachu?

Istnieje wiele rodzajów dachów, wśród nich oprócz klasycznych połaci płaskich i skośnych bierzemy pod uwagę także choćby dachy zielone, których poprawna budowa stanowi wyzwanie dla wielu współczesnych fachowców. Okazuje się, że jedynym, najbardziej uniwersalnym pokryciem do zastosowania we wszystkich niemal wypadkach jest stara, dobra papa.

Papa sprawdzi się doskonale na dachu płaskim, skośnym a także na dachu zielonym, wystarczy tylko odpowiednio dopasować jej rodzaj do pożądanej sytuacji. O jej wszechstronności może stanowić choćby fakt, że z powodzeniem stosuje się ją przy izolacji fundamentów, podłóg, tarasów a także balkonów. Ważne jednak, aby spośród wielu dostępnych pap wybrać tę odpowiednią na dane warunki – inny produkt będzie bowiem dobry do izolacji podłoża betonowego, a inny do tego skonstruowanego z drewna lub gdy mamy do czynienia z izolacją termiczną.

Papa na różnych dachach – przegląd możliwości materiału

Na początek przyjrzyjmy się dachom skośnym. To konstrukcje, których kąt nachylenia jest większy niż 20 stopni. W większości przypadków unika się tu stosowania wyrobów bitumicznych ze względu na sposób w jaki rozkłada się ich ciężar wystawiony na działanie wysokich temperatur (papy mogą osuwać się i spływać'). Są jednak sytuacje, kiedy powinniśmy zastosować papę na dachu skośnym – dzieje się tak między innymi wtedy, gdy głównym pokryciem są gonty bitumiczne, pod które zaleca się użycie podkładowej powłoki papy opartej na welonie szklanym. Papę mocujemy wtedy mechanicznie, za pomocą gwoździ, natomiast zakłady uszczelnia się i spaja lepikiem.

Innym przypadkiem jest wspomniany już wcześniej dach zielony. Gama dostępnych na rynku pap, pozwala nam na wybranie produktów odpornych na przerastanie korzeni, co jest kluczowym zagadnieniem w wypadku dachu pokrytego roślinnością. Taki efekt gwarantuje papa nasycona odpowiednimi środkami chemicznymi, które dodatkowo powinny chronić wyrób przed biokorozją – innym czynnikiem mającym znaczenie przy aranżacji izolacji pod tego typu dachem.

Jeśli zaś nasze zadaszenie ma kształt płaski, na początek musimy dostosować typ papy do określonego przez nas podłoża. Naturalnie inaczej będziemy traktować powłoki betonowe, a inaczej tak zwane pełne deskowanie dachu (uzyskane przy pomocy materiałów drewnianych lub drewnopochodnych), zupełnie odmienne wyroby zastosujemy zaś na grunt złożony z materiałów izolujących cieplnie (wełna mineralna, styropian itp.). W scenariuszu zakładającym podłoże drewniane użyjemy papy podkładowej mocowanej mechanicznie, a na nią dopiero materiału zgrzewalnego na osnowie z poliestru (podobnie z materiałami termoizolacyjnymi). Na podłożu betonowym również najbezpieczniej jest stosować papę na włókninach poliestrowych, gdyż welon szklany pozostaje mało wytrzymały mechanicznie i słabo rozciąga się.

Materiał Partnera



powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów