Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Sobota, 20 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Agnieszka, Teodor, Czesław
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę


Tagi: Zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Jak prawidłowo ustalić wysokość świadczenia po wypadku?

 
Poszkodowani w wypadkach zgodnie z literą prawa mogą dochodzić licznych świadczeń odszkodowawczych. Na szczególną uwagę zasługuje, jednak zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, które daje możliwość uzyskania znacznych stawek pieniężnych. Dochodzenie tego roszczenia sprawia wiele trudności poszkodowanym, dlatego w poniższym artykule przybliżymy jego problematykę i sposób ustalania wysokości.
 
Stosowna rekompensata za ból i cierpienie
 
Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne na rzecz osób, które zostały bezpośrednio poszkodowane w wypadku. Jest to próba rekompensaty za doznany ból i cierpienie psychiczne, fizyczne doznawane po feralnym zdarzeniu drogowym. Podstawą prawną dochodzenia tego roszczenia jest art. 445 § 1 k. c., który odwołuje się art. 444 § 1 k. c. oba stanowią, że osoba poszkodowana, która rozpoznała uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia ma prawo do uzyskania stosownej sumy pieniężnej, która ma stanowić rekompensatę za traumatyczne doznania. Dla przybliżenia zadośćuczynienia warto wymienić jego główne cechy:
 
  • świadczenie pieniężne – roszczenie to realizowane jest w środkach pieniężnych wypłacanych w gotówce lub na konto wskazane przez poszkodowanego.
  • świadczenie osobiste – zadośćuczynienie za doznaną krzywdę to świadczenie należne tylko poszkodowanemu.
  • świadczenie uznaniowe – w żadnych przepisach prawa nie znajdziemy wytycznych, które określają o jaką wysokość roszczenia może ubiegać się poszkodowany. Przyjęto, że zadośćuczynienie ma rekompensować negatywne doznania po wypadku i na podstawie materiału dowodowego i rzetelności uzasadnienia będzie ustalana jego wysokość.
  • świadczenie rekompensujące uszczerbek niematerialny – zadośćuczynienie obejmuje jedynie ból, cierpienie i krzywdę, która wpisują się w uszczerbek niematerialny. 
Poszkodowany ma prawo wystąpić o zadośćuczynienie jeśli doświadczył np. cierpienia na skutek leczenia, traumy psychicznej, poczucia bezradności, kalectwa, oszpecenia Jak uzyskać godne zadośćuczynienie za krzywdę?
 
Poszkodowany chcący dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem do zakładu ubezpieczeń u którego sprawca zdarzenia zakupił polisę OC. W dokumencie należy rzetelnie wyjaśnić, dlaczego dochodzi się tej rekompensaty, w jakiej wysokości i jakie dowody posiada się na poparcie stwierdzeń zawartych we wniosku. Jak jednak ustalić wysokość zadośćuczynienia? Ustalając wysokość należnego roszczenia należy wziąć pod uwagę:
  • długotrwałość leczenia
  • rozmiar cierpienia
  • bolesność zabiegów
  • czas rehabilitacji
  • stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu
  • wiek roszczącego
  • płeć poszkodowanemu
  • rokowania na przyszłość
  • stan psychiki poszkodowanego po zdarzeniu
Podpowiedzią przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia jest też orzecznictwo sądowe wydawane w podobnych sprawach. Poszkodowany, który ma problem z ustaleniem wysokości świadczenia może skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która pomoże w ustaleniu należnego roszczenia.


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów