Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Niedziela, 27 maja 2018, imieniny obchodzą Juliusz, Magdalena, Jan
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę


Tagi: Zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Jak prawidłowo ustalić wysokość świadczenia po wypadku?

 
Poszkodowani w wypadkach zgodnie z literą prawa mogą dochodzić licznych świadczeń odszkodowawczych. Na szczególną uwagę zasługuje, jednak zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, które daje możliwość uzyskania znacznych stawek pieniężnych. Dochodzenie tego roszczenia sprawia wiele trudności poszkodowanym, dlatego w poniższym artykule przybliżymy jego problematykę i sposób ustalania wysokości.
 
Stosowna rekompensata za ból i cierpienie
 
Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne na rzecz osób, które zostały bezpośrednio poszkodowane w wypadku. Jest to próba rekompensaty za doznany ból i cierpienie psychiczne, fizyczne doznawane po feralnym zdarzeniu drogowym. Podstawą prawną dochodzenia tego roszczenia jest art. 445 § 1 k. c., który odwołuje się art. 444 § 1 k. c. oba stanowią, że osoba poszkodowana, która rozpoznała uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia ma prawo do uzyskania stosownej sumy pieniężnej, która ma stanowić rekompensatę za traumatyczne doznania. Dla przybliżenia zadośćuczynienia warto wymienić jego główne cechy:
 
 • świadczenie pieniężne – roszczenie to realizowane jest w środkach pieniężnych wypłacanych w gotówce lub na konto wskazane przez poszkodowanego.
 • świadczenie osobiste – zadośćuczynienie za doznaną krzywdę to świadczenie należne tylko poszkodowanemu.
 • świadczenie uznaniowe – w żadnych przepisach prawa nie znajdziemy wytycznych, które określają o jaką wysokość roszczenia może ubiegać się poszkodowany. Przyjęto, że zadośćuczynienie ma rekompensować negatywne doznania po wypadku i na podstawie materiału dowodowego i rzetelności uzasadnienia będzie ustalana jego wysokość.
 • świadczenie rekompensujące uszczerbek niematerialny – zadośćuczynienie obejmuje jedynie ból, cierpienie i krzywdę, która wpisują się w uszczerbek niematerialny. 
Poszkodowany ma prawo wystąpić o zadośćuczynienie jeśli doświadczył np. cierpienia na skutek leczenia, traumy psychicznej, poczucia bezradności, kalectwa, oszpecenia Jak uzyskać godne zadośćuczynienie za krzywdę?
 
Poszkodowany chcący dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem do zakładu ubezpieczeń u którego sprawca zdarzenia zakupił polisę OC. W dokumencie należy rzetelnie wyjaśnić, dlaczego dochodzi się tej rekompensaty, w jakiej wysokości i jakie dowody posiada się na poparcie stwierdzeń zawartych we wniosku. Jak jednak ustalić wysokość zadośćuczynienia? Ustalając wysokość należnego roszczenia należy wziąć pod uwagę:
 • długotrwałość leczenia
 • rozmiar cierpienia
 • bolesność zabiegów
 • czas rehabilitacji
 • stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu
 • wiek roszczącego
 • płeć poszkodowanemu
 • rokowania na przyszłość
 • stan psychiki poszkodowanego po zdarzeniu
Podpowiedzią przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia jest też orzecznictwo sądowe wydawane w podobnych sprawach. Poszkodowany, który ma problem z ustaleniem wysokości świadczenia może skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która pomoże w ustaleniu należnego roszczenia.


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
aktualności ciechocinek

Jeszcze nie dodano żadnego komentarza.
Aby dodać komentarz prosimy przejść na zakładkę Dodaj komentarz

wypożyczanie komputerów zdrowa woda
Szanowny Gościu

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez kliknięcie na przycisk „wyrażam zgodę”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może być cofnięte w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

25 maja 2018 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. W związku z tym, informujemy o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakich danych dotyczy zgoda?

Zgoda dotyczy danych osobowych, które są zbierane w ramach korzystania przez użytkownika ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com, w tym zapisywanych w plikach cookies, oraz w trakcie przesyłana zapytania do naszej firmy poprzez formularz kontaktowy
Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych będzie W3B World z siedzibą we Włocławku przy ul. Rucianej 11.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane osobowe?

Przetwarzamy te dane w poniższych celach :
Komu zgodnie z prawem możemy przekazać Twoje dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania w przypadku wystąpienia przez nich z wnioskiem do naszej firmy.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych jest oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Z kolei podstawą prawną dopasowywania treści usług do Twoich zainteresowań, zapewnienie ich bezpieczeństwa oraz pomiary i ich udoskonalanie, jak również marketing własny Gamma Ffittings jest uzasadniony interesem administratora danych osobowych. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych w tym kierowanie do Ciebie reklam, w tym remarketing oraz w celach analitycznych będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą wyrażasz zaznaczając przycisk „wyrażam zgodę” znajdujący się na końcu niniejszego wyjaśnienia.

Zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym kierowanie reklam oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze strony internetowej MiastoCIECHOCINEK.com w tym danych zapisywanych w plikach cookies przez Gamma Ffittings również po rozpoczęciu obowiązywania Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, czyli od dnia 25 maja 2018 roku. Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i mogę ją w dowolnym momencie wycofać, kierując wiadomość na adres mailowy: info@miastociechocinek.com z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.