Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 29 marca 2024, imieniny obchodzą Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne na etapie sądowym?


Tagi: pomoc prawna

Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne na etapie sądowym?

Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne na etapie sądowym?

Skuteczne odzyskiwanie pieniędzy od dłużnika to nie lada sztuka. Nierzetelni kontrahenci bywają bardzo "pomysłowi" i po otrzymaniu zawiadomienia o postępowaniu sądowym zaczynają ukrywać swój majątek. Wierzyciel może być, jednak sprytniejszy od dłużnika i skutecznie zabezpieczyć roszczenie pieniężne. Jak tego dokonać? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia remedium na "kreatywność" dłużników

Kodeks postępowania cywilnego określa sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych i niepieniężnych. Niestety dłużnicy nagminnie dowiadując się o postępowaniu sądowym wyprowadzają i ukrywają majątek, by uniknąć przymusowej egzekucji komorniczej. Wystąpienie o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego uniemożliwia stosowanie niecnych praktyk przez dłużnika. Jak uzyskać zabezpieczenie powództwa? Wierzyciel jest zobowiązany w odpowiedni sposób oznaczyć pismo procesowe, by jednoznacznie wskazać, że zawiera wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Dbając o odpowiednie oznaczenie możemy zdecydowanie skrócić czas rozpoznania wniosku. Opatrując pozew nagłówkiem "pozew z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia" mamy pewność, że nasz wniosek zostanie zauważony. Warto podkreślić, że zgodnie z literą prawa sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek o zabezpieczenie niezwłocznie nie przekraczając jednego tygodnia, który jest liczony od dnia wpływu.

Do jakiego sądu kierujemy wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego?

Wierzyciel wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi złożyć do sądu, który jest właściwy do rozpoznania sprawy w I instancji. Składając wniosek, jako część pozwu o udzieleniu zabezpieczenia decyduje sąd, do którego kierujemy nasze pismo procesowe. Należy zaznaczyć, że gdy wniosek o zabezpieczenie został zgłoszony w toku postępowania właściwym do jego rozpoznania staje się sąd instancji, w której toczy się postępowanie.

Jak sporządzić wniosek o zabezpieczenie powództwa?

Składając wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego należy pamiętać o uwzględnieniu:

  • wskazania sposobu zabezpieczenia np. hipoteka przymusowa nieruchomości, zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości, zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę. Zawsze dość dokładnie opisujmy, jaki sposób zabezpieczenia roszczenia nas interesuje.

  • wskazanie sumy zabezpieczenia – wpisana we wniosek suma nie może być wyższa, niż dochodzone roszczenie wraz z odsetkami

  • uprawdopodobnienie istnienia roszczenia – należy wskazać, że wierzyciel posiada wierzytelność, która wynika z danej umowy, faktury lub innego dokumentu opiewającego na daną kwotę.

  • uprawdopodobnienie interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia – wierzyciel musi wskazać, że brak zabezpieczenia może całkowicie uniemożliwić lub poważnie utrudnić wykonanie późniejszego orzeczenia sądu. Należy wskazać przesłanki, które pozwalają domniemać, że nie ustanowienie zabezpieczenia może doprowadzić egzekucję do fiasku.

Pomoc prawna w zakresie prawidłowego sformułowania wniosku o udzielenie zabezpieczenia jest nieoceniona. Wierzyciele, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy prawnej powinni skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który w sposób prawidłowy i rzetelny przygotuje wniosek o zabezpieczenie roszczenia.  



powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów