Facebook Ciechocinek
Youtube Ciechocinek
Piątek, 29 marca 2024, imieniny obchodzą Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
startaktualności / kulturagalerienoclegizakupyogłoszeniawirtualny spacergrykontakt
Aktualności / Kultura

"Czad i ogień. Obudź czujność"


Tagi: czad

Tegoroczna kampania społeczna, objęta patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji "Czad i ogień. Obudź czujność" to już druga edycja w tej formule, a zarazem jednocześnie kontynuatorka z ubiegłych lat kampanii o tytule "Nie dla czadu".

 
Okres grzewczy w pełni, a z kraju dopływają do nas informacje o kolejnych poszkodowanych i ofiarach śmiertelnych w wyniku pożaru bądź zatrucia tlenkiem węgla. Do tej pory w okresie jesienno-zimowym 2017-2018 r. odnotowano na terenie całego kraju 8723 pożary, w których poniosło śmierć 138 osób, a 861 zostało poszkodowanych w tym również 46 ratowników. Nieco bardziej optymistycznie wglądają statystyki dotyczące czadu, gdzie śmierć poniosły 24 osoby, a 955 zostało poszkodowanych.
 
Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?
 
Pamiętajmy tlenek węgla (CO) to bezbarwny, bezwonny gaz, który dodatkowo nie podrażnia dróg oddechowych. Dlatego jest często nazywany „Cichym zabójcą”. Ludzie nie posiadają wykształconego naturalnego mechanizmu obronnego przeciwko tej niebezpiecznej substancji.
Niestety tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne Dbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń, jednocześnie dokonując przeglądów kominiarskich, które zapewniają nam drożność kanałów wentylacyjno-spalinowych. Niemniej ważna jest również sprawność urządzeń grzewczych np. piecyków gazowych lub gazowych podgrzewaczy wody, nie dokujmy we własnym zakresie modyfikacji tych instalacji. Sprawdźmy stan instalacji elektrycznej, wystarczy raz na 5 lat. Nie magazynujmy materiałów łatwopalnych takich jak farby, lakiery, oleje czy benzynę. Usuńmy materiały łatwopalne z okolicy kominka.
 
To tylko kilka podstawowych zasad, dodatkowo dla wzrostu poczucia swojego bezpieczeństwa możemy wyposażyć dom w detektor tlenku węgla. Mała inwestycja w czujkę CO, to kropla w budżecie domowym, jednak usytuowana w odpowiednim miejscu w domu stanowi solidną barierę dla tlenku węgla. Jednak czujki nie zastąpią człowieka i jego czujności, ale są bardzo przydatne i informują o zagrożeniu.
 
Opracował: mł. asp. Michał Żbikowski – Komenda Powiatowa PSP w Aleksandrowie Kujawskim


powrót

Poleć treść :
Gadu-Gadu Facebook Nasza Klasa Grono Wykop Digg Google Windows
Noclegi
Booking.com
Ostatnie 10 aktualności
Biznes
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl

wypożyczanie komputerów